Aktuella trendtabeller om:

Publicerad 170210

UNT, NWT och HD på plus

De tre största landsortstidningarna ökade antalet läsare i sista tertialet 2016.

Upsala Nya Tidning ökade med 6 000 läsare per dag medan värmländska NWT och HD i Helsingborg ökade med 4 000 läsare. Dessa tre är de enda landsortstidningar som har mer än 100 000 läsare per dag i genomsnitt.

För morgontidningarna i storstäderna fortsätter antalet läsare att minska. Dagens Nyheter har nu 582 000 läsare per vardag, enligt Orvesto Konsument. Det är 21 000 färre än vid den förra mätningen.

 

Antal läsare på vardagar för morgontidningar. Tusental personer 16-80 år.

Tidning/tertialT3 2014T1 2015T2 2015T3 2015T1 2016T2 2016T3 2016
Dagens Nyheter688654609608619603582
Metro Stockholm630632571582551522509
Svenska Dagbladet357341332341336319313
Göteborgs-Posten379361329332332317311
Metro Göteborg323314295294278266247
Metro Skåne252211240230215190192
Sydsvenskan222202205179191186183
HD136127131
Upsala Nya Tidning109115
NWT102106

Källa: Orvesto Konsument
http://www.tns-sifo.se/rapporter-undersokningar/rackviddsrapporter-orvesto/orvesto-konsument

Antal läsare på vardagar för morgontidningar. Tusental personer 16-80 år.

Tidning/år201020112012201320142015
Dagens Nyheter858817785748702625
Metro Stockholm662745727683651595
Göteborgs-Posten541510452426402340
Svenska Dagbladet493473443404370338
Metro Göteborg314370371328323301
Metro Skåne284303277257243229
Sydsvenskan299278248255212197
HD174174169158154135

Källa: Orvesto Konsument
http://www.tns-sifo.se/rapporter-undersokningar/rackviddsrapporter-orvesto/orvesto-konsument


COPYRIGHT 2009 INDIKAT AB
image image image image image image