Aktuella trendtabeller om:

Publicerad 170427

”Bara” en halvtimme på sociala medier

Den så kallade mediedagen har vuxit från fem till sju timmar på sedan de smarta mobilerna dök upp för tio år sedan.

Då använde vi 295 minuter per dag till olika medier mot 424 minuter i snitt per person förra året, enligt Orvesto Konsuments sätt att räkna. För första gången redovisas sociala medier separat och de som är mellan 16 och 80 år ägnar 36 minuter om dagen åt Instagram, Snapchat med flera.

Användningen av dataspel speglar medietillväxten. Det genomsnittliga spelandet har ökat från 10 till 15 minuter per dag sedan 2008, och förra året spelade var sjätte svensk data- eller tv-spel en vanlig dag. Det innebär att de som verkligen spelade ägnade en och en halv timme om dagen åt sitt spelande i genomsnitt.

 OBS! Mer data finns under fliken Tid i olika media – helår.

 

Andel av befolkningen 16-80 år som använder olika medieslag en vanlig dag. I procent.

Medieslag/tertialT3 2014T1 2015T2 2015T3 2015T1 2016T2 2016T3 2016
SVT67.670.763.466.367.262.465
Internet via mobil60.461.564.865.866.569.670.7
Kommersiell tv69.469.363.366.66560.363
Sociala medier6364.665.1
Internet via dator65.362.557.861.560.156.159.3
Sveriges Radio55.956.454.855.855.454.954.4
Morgontidning49.449.746.146.74643.943.2
Kommersiell radio24.625.425.526.236.23636.1
Internet via surfplatta29.829.429.430.229.428.929.5
Direktreklam19.219.618.519.527.72527.4
Video/streamad film och tv16.61515.714.527.326.528
Streamad musik/cd/mp325.424.824.525.226.827.327.6
Tidskrift23.424.323.123.422.621.421.3
Böcker vanlig/e-bok/ljudbok20.320.320.219.919.619.620.3
Gratis lokaltidning17.119.118.118.917.416.617.6
TV-spel/dataspel13.31513.914.415.815.216.4
Kvällstidning13.81615.814.713.612.612.7
Gratis morgontidning14.514.712.414.111.49.810.8
Befolkning T3 2014T1 2015T2 2015T3 2015T1 2016T2 2016T3 2016
miljoner 16-80 år7.467.527.527.527.587.587.58

Film på egen apparat inkluderar streamad film från 2013. Kommersiell tv är all tv vid sidan av SVT:s kanaler. Enkätfrågan för bokläsning korrigerades 2013. Med kommersiell radio menas all radio vid sidan av Sveriges radio.

Källa: Orvesto Konsument

Användning av medier, minuter per dag i genomsnitt i gruppen 16-80 år.

Medieslag2008200920102011201220132014201520152016
Kommersiell TV64636161616058565656
SVT48505248575355525255
Internet via dator50515153
Internet via mobil31414147
Sveriges Radio41464545454545454543
Sociala medier36
Film på egen apparat14141413131716151524
Musik, cd/mp3/streamad2220202021
Kommersiell radio20
Internet via surfplatta15161616
TV-spel/dataspel10101011121312131315
Betald morgontidning18181716161414131313
Bok vanlig/e-bok/ljudbok1012131312
Tidskrift8.88.88.38.27.876.45.25.25
Kvällstidning5.45.64.84.64.23.13.23.43.42.8
Gratis lokaltidning2.322.22.32.32.3
Direktreklam221.81.91.71.61.61.81.81.8
Gratis morgontidning2.62.42.32.321.81.81.71.71.5
Reklamradio151514141312121313
Internet, totalt465357626669
Vanlig bok 2021202019
medietid i genomsnitt2008200920102011201220132014201520152016
minuter per dag295307308307319331353362362424

Anmärkningar: Film på egen apparat inkluderar streamad film från 2013. Kommersiell tv är all tv vid sidan av SVT:s kanaler. Enkätfrågan för bokläsning korrigerades 2013. Kommersiell radio utvidgas till alla kanaler utanför Sveriges Radio under 2016.

Källa: Orvesto Konsument

Användning av medier, minuter per dag i genomsnitt i gruppen 16-80 år, de senast mätta tertialen.

Medium/tertialT3 2014T1 2015T2 2015T3 2015T1 2016T2 2016T3 2016
Kommersiell tv64655661595356
Internet via dator57565156554954
SVT56655256605153
Internet via mobil33354142444749
Sveriges Radio45474546454243
Sociala medier343637
Video/streamad film och tv16151514242325
Streamad musik/cd/mp320202020212121
Kommersiell radio211920
Internet via surfplatta16151616161616
TV-spel/dataspel13141314151516
Morgontidning14141313141313
Reklamradio12131312
Böcker vanlig/e-bok/ljudbok12121312121312
Tidskrift5.85.65.25.15.34.94.7
Kvällstidning33.53.4332.72.8
Gratis lokaltidning2.12.42.32.32.52.22.3
Direktreklam1.71.91.81.821.61.9
Gratis morgontidning221.71.91.71.41.4
medietid i genomsnittT3 2014T1 2015T2 2015T3 2015T1 2016T2 2016T3 2016
minuter per dag371386362375435409427

Källa: Orvesto Konsument


COPYRIGHT 2009 INDIKAT AB
image image image image image image