Aktuella trendtabeller om:

Publicerad 170208

Halverad trafik på Flashback

Trafiken till alternativa medier minskar. Det gäller bland annat Flashback, där antalet besökare har minskat från en halv till en kvarts miljon på lite mer än ett år.

Toppnoteringen för Flashback ligger några år tillbaka i tiden då sajten hade 650 000 besökare per dag i snitt. De senaste noteringen för januari 2016 ligger på 254 000 i snitt, enligt data från Alexa.

Invandringskritiska sajter som Avpixlat och Fria Tider har tappat i ännu större utstäckning. Sämst har det gått för Avpixlat, som bara har en tredjedel så många besökare nu som vid tiden för senaste riksdagsvalet.

Också sajter för gratis porrvideor, som Xhamster och Xvideos har successivt förlorat besökare de två senaste åren.

Besökare på alternativa medier i den svenska delen av internet. Beräknat som tusental webbläsare per dag i genomsnitt.

Sajtjulaugseptoktnovdecjan
Reddit613556827879778878831
Flashback434360321263259259254
Xhamster231238185185182169164
Fria Tider93848811010395107
Xvideos203174138132878479
Avpixlat906590101847176
Ratsit100929884787470
The pirate bay5765655

Indikats algoritm visar god överensstämmelse med andra trafikmätningar. För vissa sajter kan den ge en avvikelse uppåt och visar i sådana fall högre tal än andra.

Källor: Alexa.com och Internetworldstats.com

Daglig räckvidd för de mest besökta sajterna på den svenska delen av internet. Beräknat som miljoner internetanvändare per dag i genomsnitt.

Sajtjulaugseptoktnovdecjan
google.se9.208.329.7010.6210.7810.7610.56
youtube.com5.815.836.546.626.666.696.48
facebook.com5.474.896.315.663.663.583.46
wikipedia.org1.491.442.342.472.282.112.19
aftonbladet.se1.891.751.531.491.441.291.29
live.com1.681.731.441.421.301.231.23
blocket.se1.261.210.980.980.890.740.79
expressen.se0.950.920.830.810.750.710.71
twitter.com1.431.210.981.000.650.620.64

Anmärkningar:
Indikats algoritm visar god överensstämmelse med andra trafikmätningar. För vissa sajter kan den ge en avvikelse uppåt och visar i sådana fall högre tal än andra.

Uppgifterna för vissa amerikanska sajter kan vara delvis skattade. Alexa rankar Google.com , medan trafikdata för sajten på den svenska delen av internet är osäkra.

Källor: Alexa.com och Internetworldstats.com


COPYRIGHT 2009 INDIKAT AB
image image image image image image