Aktuella trendtabeller om:

Publicerad 170210

Gratis lockar allt färre villaägare

Läsningen av gratis utdelade tidningar faller.

Tidningar som Vi i villa och Villaägaren, som lockar annonsörer med stora gratisupplagor, noterade 2016 sina lägsta läsarsiffror hittills. Deras förmåga att locka till annonsering via sina sajter är begränsat vilket gör att de inte aktivt driver trafik dit. Läsartappet indikerar därmed att digitaliseringen har minskat intresset för print bland läsande villaägare.

Också Mer Smak och Buffé riktade till Coops och Icas kortkunder noterar historiskt låga läsarsiffror.

Antal läsare för tidskrifter med i huvudsak kvinnliga läsare, 1000-tal personer 16-80 år.

TidskriftT3 2014T1 2015T2 2015T3 2015T1 2016 T2 2016T3 2016
Buffé1 8981 8811 6461 8401 8381 8211 814
Vi i villa1 9711 9281 8871 8441 7751 8041 802
Coop Mersmak825846812820836788
Allt om Mat441454462437439404409
Ica-Kuriren414411408393400404393
Allers436439409418402386381
Land431427419405387367375
Hemmets Journal401404375383355358360
Hem & Hyra358287293318355335348
Hemmets Veckotidning375360362338341336334
TV Guiden324353314329350332325
Sköna Hem341349321327330337322
Svensk Damtidning328314318311329327319
Hemma i HSB332310281343333298307
Kollega300274295290272291
Hänt Extra356314333307296304289
Allas317319291293302286288
Kommunalarbetaren354330305336316305284
Hänt i veckan278300287298287282
Aftonbladet Nöjesbladet 389387357324322300281
Året Runt313315295286298277275
Hus & Hem296297282283302280263
Kupé289295287271274264259
Expressen Allt om resor241283265260271259245
Amelia279259257263263247239
Må Bra275261266249258249237
Allt om Trädgård216236243206218214220
Aftonbladet Söndag271281255229238226217
Allt i Hemmet233230220221227225208
Aftonbladet TV288313284256232220199

Källa: Orvesto Konsument

http://www.tns-sifo.se/rapporter-undersokningar/rackviddsrapporter-orvesto/orvesto-konsument

Antal läsare för tidskrifter med i huvudsak manliga läsare, 1000-tal personer 16-80 år.

TidskriftT3 2014T1 2015T2 2015T3 2015T1 2016T2 2016T3 2016
Villaägaren9851 0861 0831 045985961927
Illustrerad Vetenskap543538534546533516505
Svensk Golf361348339350352339350
Kollega293300274295290272291
DI Weekend304288289284287282282
Svensk Jakt234240245223230230
Teknikens Värld202209200194215191225
Vi Bilägare219248231233236207225
Land Lantbruk217225221223206208216
Allt om historia211207206197218210196
National Geographic206207205202202203195
DI Dimension189177173179182175179
Populär historia171172167176182179164
Chef153144155144154150
Sveriges Natur164144
Kalle Anka & Co139142132136130127131
Privata Affärer136129122143138136122
Bilsport115123110109117101117

Källa: Orvesto Konsument

http://www.tns-sifo.se/rapporter-undersokningar/rackviddsrapporter-orvesto/orvesto-konsument

Antal läsare av tidskrifter med modeinriktning, 1000-tal personer 16-80 år.

TidskriftT3 2014T1 2015T2 2015T3 2015T1 2016T2 2016T3 2016
Amelia279259257263263247239
Damernas Värld210202200218198185183
Elle208187179193202188168
Femina200187171196189169167
Tara146139147129139136133
Klick185168170147121111
Vecko-Revyn12099104103908682
Café81737681817779
Plaza Kvinna67666265646360
King51516159534248

Källa: Orvesto Konsument

http://www.tns-sifo.se/rapporter-undersokningar/rackviddsrapporter-orvesto/orvesto-konsument


COPYRIGHT 2009 INDIKAT AB
image image image image image image