Aktuella trendtabeller om:

Publicerad 170428

Rekord för Youtube i Sverige

Data från Alexa.com och Internetworldstats.com visar att Youtube nådde en rekordpublik de senaste månaderna.

I mars och under den första delen av april hade Youtube 7,6 miljoner besök per dag från den svenska delen av internet. Med besökare menas då besökande webbläsare och inte unika individer. Noteringen är nära 3 miljoner högre än motsvarande period 2014 och 800 000 fler än för ett år sedan.

Facebooks besöksantal har gått i den andra riktningen och ligger 3 miljoner under toppnoteringen från 2015. Enligt beräkningen har Facebook 5,6 miljoner besökare per dag i Sverige.

OBS! Mer data finns under fliken Sveriges största sajter.

 

Sajtoktnovdecjanfebmarsapril
Reddit879778878831953
Flashback263259259254227458530
Xvideos13287847995176259
Xhamster185182169164146169189
Fria Tider11010395107897988
Ratsit84787470627679
Avpixlat101847176685269
The pirate bay5655676

Sajtoktnovdecjanfebmarsapril
google.se10.6210.7810.7610.5610.1710.8310.76
youtube.com6.626.666.696.487.317.627.66
facebook.com5.663.663.583.463.134.555.56


COPYRIGHT 2009 INDIKAT AB
image image image image image image