Rekord igen – nu lägger vi sju timmar i media
Publicerad 160922

Rekord igen – nu lägger vi sju timmar i media

 En färsk rapport från Kantar Sifos medie- och målgruppsundersökning Orvesto visar att vi nu ägnar mer än sju timmar per dag åt olika medier.– Att vi är ständigt uppkopplade är ett skäl till att medieanvändningen slår nytt rekord. Den utmärks också av det vi kallar distraktion, att vi i allt större utsträckning använder

Publicerad 160921

Dubbelt upp för Dplay

 I mars tittade svenskarna dubbelt så mycket på Discoverys Networks playtjänst som i samma månad i fjol.Dplay, som tjänsten numera heter, lockade sammanlagt till 880 000 timmars tittande under den mätta fyraveckorsperioden, enligt MMS. Dplay är dock den minsta av tv-husens playtjänster och hade fyra procent av tittandet under månaden.

Publicerad 160922

Visst funkar print – men…

Solklart finns det mätningar som visar att det både är effektivt och lönsamt att annonsera i dagspressens tryckta tidningar. Trots det minskar mediets annonsintäkter.För att försöka råda bot på det har annonspaketet 08 Stockholm bjudit in till en frukost. Den ska besvara frågor som “står minskningen av reklamintäkterna i dagspress

Publicerad 160922

Aktuella tidsserier om media

Indikat Media redovisar trenderna för svenskarnas medievanor i alla medieslag.De här tidserierna är nu uppdaterade och återfinns under fliken Trendtabeller.Mediedagen – hur mycket tid som ägnas åt olika medieslag och hur många som använder dem en vanlig dag.Internetsurfande – besök på alternativa medier och de största sajterna.Radiolyssnande

Aktuella trendtabeller om:

Publicerad 160921

Youtube tappade snabbt en miljon besökare

  I juli och augusti var det 5,8 miljoner svenskar som använde Youtube en genomsnittlig dag. Det var mer än en miljon färre än vid årets toppnotering i april. April månads notering var dock den högsta som noterats i Sverige, enl…

Sajtfebmaraprmajjunjulaug
Reddit589586668664525613556
Flashback406380409409385434360
Xhamster152153176181191231238
Xvideos157150164154187203174
Ratsit1048588828710092
Fria Tider85706866619384
Avpixlat87697374739065
The pirate bay359322364191857

 

COPYRIGHT 2009 INDIKAT AB
image image image image image image